Blog > Komentarze do wpisu
MIYUKI - ścieg Peyote

Miyuki

Tkanie z koralików MIYUKI Delica Beads za pomocą ściegu Peyote

Ścieg Peyote wygląda podobnie do ściegu wyglądającego jak ułożone cegły tylko jest odwrócony bokiem. Sposób tkania jest jednak zupełnie różny. Rzędy koralików są układane piętrami na przemian tak, że każdy rząd wysuwa się z rzędu poniżej i kończy rząd powyżej. (Ścieg peyote przedstawiają dwa obrazki pokazane poniżej). Ścieg ten jest różnorodny, dzięki niemu można utworzyć niezwykle delikatną tkaninę oraz piękne sztywne stojące naczynie, wszystko zależne od sposobu jego prowadzenia. Ścieg peyote jest trudniejszy niż ścieg ceglany, jednak warto spędzić sporo czasu nad nauczeniem się go do perfekcji.

I Ścieg parzysty - w przypadku ściegu Peyote jeżeli chcesz aby wzór miał środek, który rozwija się na boki (np. spód torebki, pasek lub bransoletka) twój wzór musi mieć nieparzystą liczbę kolumn, tak by rozwijał się do środka tworząc główny punkt. Wzór z nieparzystą liczbą kolumn jest nazywany ściegiem nieparzystym, ścieg parzysty posiada parzystą liczbę kolumn. 

 

Krok 1: rzędy 1 i 2 

Zacznij od zrobienia pętelki wokół koralika początkowego, zostawiając około 15 cm nici. Koralik początkowy zatrzymuje inne koraliki i zapobiega ich zsunięciu się. (Po zakończeniu pracy nad projektem można usunąć koralik i wpleść nić w zrobiony już projekt.) Dodaj wszystkie koraliki potrzebne do zrobienia 1 i 2 rzędu tak aby stworzyły jeden długi rząd.

Krok 2: następne rzędy

Dodaj pierwszy koralik do następnego rzędu, okręć go pętelką i wróć igłą do przedostatniego koralika pierwszego rzędu. Po przeciągnięciu przez niego nici nowy koralik powinien leżeć na ostatnim koraliku pierwszego rzędu spychając go lekko w dół. Dodaj kolejny koralik i przepleć nić przez poprzedni koralik rzędu poniżej. Powtarzaj to do końca rzędu. Taki proces powtarzaj przez kolejne rzędy wzoru.II Ścieg nieparzysty - w przypadku nieparzystej liczby kolumn rozbudowa jednego rzędu w drugi wygląda inaczej. To właśnie z tego powodu wiele osób twierdzi, że ścieg nieparzysty jest znacznie trudniejszy do wykonania. Nie warto się jednak poddawać, to nie jest tak trudne na jakie wygląda na początku, istnieje kilka sposobów radzenia sobie ze ściegiem nieparzystym. Poniżej znajdziecie instrukcję do dwóch z nich. Pierwszy jest najłatwiejszy do opanowania. Z kolei drugi odrobinę bardziej skomplikowany, jednak pozostawia bardziej staranny brzeg. Możesz wybrać taki jaki bardziej odpowiada tobie i bardziej pasuje do twoich prac.

Ścieg Peyote nieparzysty: wersja 1

 

 

Krok 1: rzędy 1 i 2 

Nałóż na nitkę wszystkie koraliki, które będą potrzebne do zrobienia pierwszego rzędu, tak by ułożyły jeden długi rząd. Możesz użyć koralika początkowego by zapobiec spadaniu koralików ze sznurka.

Krok 2: rząd 3

Dodaj pierwszy koralik do rzędu 3, okręć pętelką i wbij igłę z nitką w przedostatni koralik pierwszego rzędu. Po nanizaniu koralika na nitkę obniży się koralik w poprzednim rzędzie. Kontynuuj w ten sam sposób do końca rzędu.

Krok 3: zakręt do rzędu 4

Kiedy będziesz zbliżać się do końca trzeciego rzędy zauważysz, że ostatni koralik musi być jakoś przymocowany by można było dodać koralik rozpoczynający kolejny rząd.

Najpierw zwiąż nić na którą nakładasz koraliki z nitką pozostającą z pierwszego rzędu. To przytrzyma te trzy rzędy razem. Przepleć noć przez ostatni koralik trzeciego rzędu i możesz zaczynać kolejny rząd.

Krok 4: następne rzędy

Zrób kolejne dwa rzędy w taki sam sposób jak opisano w instrukcji do wykonywania ściegu peyote parzystego. Kiedy dojdziesz do końca rzędy nieparzystego, przepleć igłę z nitką pod nicią znajdującą się na zewnątrz rzędu poprzedniego. Przepleć igłę przez ostatni koralik rzędu poprzedniego i dodaj pierwszy następnego rzędu.

Powtarzaj krok 4 do skończenia pracy nad wzorem.

Ścieg Peyote nieparzysty: wersja 2

 

miyuki ścieg peyote

Jeżeli nie podoba ci się wygląd zakończeń rzędów w wersji pierwszej, istnieje inny sposób na nieparzyste zakręty. Jest trudniejszy, jednak daje zdecydowanie ładniejsze wykończenie.

Krok 1: rzędy 1-3

Narzuć na nitkę koraliki potrzebne do zrobienia rzędu 1 i 2. Zrób typowy zakręt jak w ściegach parzystych i dokończ nawlekanie koralików do końca rzędu.

Teraz potrzebujesz sposobu na dodanie ostatniego koralika i przygotowanie nici do dalszej pracy. Dodaj ostatni koralik w tym rzędzie i przewlecz nić przez koralik poniżej. Przeciągnij nić przez koralik znajdujący się po prawej stronie ostatniego w drugim rzędzie i przewlecz ją przez paciorek znajdujący się poniżej.

Wróć nią na prawo i przewlecz przez kolejny koralik po prawej stronie w rzędzie trzecim.

Wróć nicią do koralika poniżej, przewlecz przez koraliki znajdujące się w drugim rzędzie i zahacz o pierwszy koralik w rzędzie pierwszym.

Teraz pozostaje przewlec nić przez ostatni koralik rzędu trzeciego i rozpocząć rząd 4.

Krok 2: kolejne rzędy

Nakładaj paciorki kolejnego rzędu nawracając w sposób standardowy dla rzędów parzystych. Kontynuuj nawlekanie kolejnego rzędu.

Ponownie będziesz potrzebować sposobu na dodanie ostatniego koralika i rozpoczęcie kolejnego rzędu.

Dodaj ostatni koralik do rzędu i przewlecz nić przez koralik znajdujący się poniżej. Nić poprowadź do góry przez koralik znajdujący się po prawej stronie i przewlecz ją przez koralik znajdujący się pod nim. Nić poprowadź do góry w kierunku koralika po lewej stronie. Przewlecz nić przez ostatni koralik w rzędzie i rozpocznij pracę nad kolejnym. 

 

Oryginalne japońskie koraliki MIYUKI - Delica Beads na magraf.eu

miyuki beads

 

miyuki beads

 

 

Życzymy pomyślnego tkania! 

Zespół Magraf 

 

piątek, 14 października 2011, magraf_eu

Polecane wpisy